Články

Ako byť EKO?

1:30

Už skôr som vám, moji milí čitatelia sľúbila článok o tom, ako byť eko a nie len na papieri. Nie je to nič ťažké, stačí trošku prehodnotiť, čo a ako robíte a poďakuje sa vám nielen vaša peňaženka :)
foto z http://ekoinspiracie.files.wordpress.com/2011/09/eko.jpg
Takže, ako na to?
Poradím vám tipy, ktoré používam aj ja:

1. nezaspávajte pri pustenom filme - šetríte tak elektrickú energiu a budete mať pokojnejší spánok
2. nepreseďte celý deň pri pc alebo tv - jednak ušetríte energiu, a pobyt na čerstvom vzduchu ešte nikomu neuškodil a vy si ušetríte svoj zrak
3. pri umývaní riadu, zubov či sprchovaní sa nenechávajte pustenú tečúcu vodu. Viete si predstaviť, koľko vody takto ušetríte? Pomerne dosť. A pomyslite na to, že v niektorých oblastiach majú ľudia naozaj problém s pitnou vodou, tak zbytočne neplytvajte.
4. snažte sa doma triediť odpad - vrátné obaly vráťte do obchodu, nevyhadzujte do jedného odpadového koša plasty, papiere, sklo. Ak vidíte v prírode voľne pohodený odpad jednoducho ho zdvihnite a odhoďte. Nečakajte, že to urobí niekto iný.
5. recyklujte - a nie len pri odpade. Stavím sa, že máte doma veci, ktoré už nepoužívate. Darujte ich! Alebo z nich vyrobte niečo iné. Starému oblečeniu sa určite potešia v charite :) a urobíte tak aj dobrý skutok.
6. do obchodu si so sebou vezmite plátenú tašku a neberte, alebo čo je ešte horšie, nekupujte igelitky
7. snažte sa obmedziť nákup balených vôd. Taký čaj je omnoho chutnejší a cenovo výhodnejší!
8. vyskúšajte prírodnú kozmetiku - na sashe.sk nájdete pár tipov :) alebo aj na mojom blogu
9. pri nákupe oblečenia uprednostňujte tovar zložený z bavlny, nie z umelín - lepšie sa nosí a nepôsobí toxicky na organizmus
10. namiesto auta skúste cestovať MHD, bicyklom či pešo :)

Na internete toho nájdete omnoho viac, ale vyskúšajte aspoň týchto 10 bodov dodržiavať poctivo. Poďakujete sa sami sebe, vaša peňaženka sa vám poďakuje a planéta tiež! :)

Tak čo, skúsite byť EKO? Alebo už ste? :) V tom prípade vám blahoželám a teším sa s vami!


You Might Also Like

1 komentárov

  1. Hmmm keď sa zamyslím tak veľa vecí svedčí tomu že ja EKO nie som... asi treba naozaj prehodnotiť svoj životný štýl a zamyslieť sa nad sebou :) ...jediné čo asi spĺňam je chôdza, nejak nechodím dopravnými prostriedkami lebo mi býva zle a tak už som si zvykla že tie vzdialenosti sa dajú aj zvládnuť chodzou a tiež to je dobré pre zdravie tak prečo nie ? :)

    OdpovedaťOdstrániť